مدت زمان مطالعه 10 دقیقه

ابدومینوپلاستی

جراحی زیبایی شکم
1-مقدمه:

هدف از انجام جراحی زیبایی شکم، برداشت پوست و چربی اضافی از قسمت میانی و تحتانی شکم و هم چنین تقویت عضلاتی است که از هم جدا شده اند. این روش هم چنین می تواند به کاهش بیرون زدگی شکم در پی وجود پوست و چربی اضافی و شل شدگی عضلات شکمی کمک کند.
با این که، جراحی شکم به عنوان یک روش زیبایی در نظر گرفته می شود، اما می تواند در برخی موارد، جنبه های بازسازی نیز داشته باشد. از جمله:
·         اصلاح ناهنجاری های شکمی ایجاد شده در پی بارداری، چاقی و اضافه وزن، کاهش وزن های شدید، تروما، تومورها و یا دیگر بیماری ها
·         اصلاح و یا تسکین نقایص ساختاری ناحیه شکم
·         بهبود عملکرد عضلات شکمی
·         برقراری ظاهری طبیعی در ناحیه شکم
·         ترمیم فتق شکم که در پی جراحی قبلی ایجاد شده است.

2- جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی):
جراحی زیبایی شکم یکی از اعمال زیبایی است که بسیار سنگین بوده و نیازمند استراحت و بستری به مدت حداقل یک روز خواهد بود. انجام این جراحی بهتر است در مراکز درمانی مجهز و بیمارستان ها انجام گردد.
لازم به ذکر است که درصد ابتلا به آمبولی در این جراحی بیش از هر جراحی دیگر خواهد بود و در حالت کلی با رعایت مراقبت های لازم بسیار کاهش خواهد یافت اما هرگز به صفر نخواهد رسید. انجام جراحی زیبایی شکم در اکثریت مواقع همراه با لیپوساکشن پهلو ها و ناحیه معده انجام می شود. همچنین پوشیدن گن به مدت سه ماه پس از جراحی الزامی خواهد بود.
جراحی ابدومینوپلاستی برای افرادی که BMI بدن آن ها بالا است و تمامی اندام های بدن آن ها با چاقی مواجه است مناسب نخواهد بود، زیرا با انجام این جراحی می توان چربی های شکم و پهلوها را برطرف نمود و برای افرادی که بازوها، ران ها و سایر اندام های بدن آن ها چاق است مناسب نخواهد بود. در چنین حالتی بهتر است در ابتدا بیمار اقدام به درمان و رفع چاقی خود نماید، سپس برای انجام جراحی اقدام کند.

3- جراحی های همزمان با ابدومینوپلاستی:
انجام جراحی های همزمان با ابدومینوپلاستی در صورتی که حجم چربی کم باشد و فرد سن زیادی نداشته باشد، می توان همزمان با جراحی زیبایی سینه انجام داد ولی انجام جراحی ابدومینوپلاستی به صورت همزمان با اعمال رحمی یا سزارین صحیح نخواهد بود. در اکثریت مواقع جراحی زیبایی شکم همرمان با جراحی لیپوساکشن شکم و پهلو قابل انجام خواهد بود.
 
4-آیا جراحی زیبایی شکم برای من مناسب است؟
تصمیم به انجام جراحی زیبایی شکم، کاملا شخصی است و به تمامی افراد توصیه نمی شود. به همین خاطر، توصیه می شود قبل از جراحی، با پزشک مشورت داشته باشید. پزشک با بررسی وضعیت جسمانی و یا شرایط موجود، به این نتیجه می رسد که آیا شما گزینه مناسبی برای انجام این روش جراحی هستید یا خیر.
 انجام جراحی زیبایی شکم، در موارد زیر توصیه نمی شود:
 ·         فرد نتواند تحت بیهوشی قرار بگیرد
·         احتمال خونریزی و یا کند بودن روند ترمیم و بهبودی وجود داشته باشد
·         احتمال بروز عوارض جراحی زیاد باشد
نکته مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که جراحی شکم، جایگزین کاهش وزن و یا برنامه های تمرینی و ورزش نمی باشد. این نکته را در نظر داشته باشید، با این نتایج دائمی هستند اما تغییرات وزن می تواند تاثیراتی را بر روی نتایج به همراه داشته باشد. به همین خاطر، در صورتی که در آینده قصد بارداری و یا کاهش وزن دارید، این مساله را با پزشک در میان بگذارید.

 افراد با شرایط زیر، گزینه مناسبی برای انجام ابدومینوپلاستی خواهند بود:
 ·         سلامت فیزیکی و وزن بدنی ثابت و ایده آل
·         انتظارات واقع بینانه و منطقی
·         عدم استعمال دخانیات
·         بزرگ و بیرون زده بودن شکم
·         شلی و افتادگی پوست شکم
·         چروک خوردگی و ترک های بارداری
·         جراحی زیبایی شکم عمدتا با بیهوشی عمومی انجام می شود و قبل از تعیین نوع بیهوشی، هر گونه داروی مصرفی و یا سابقه حساسیت و آلرژی بررسی خواهد شد.

5- آیا جراحی ابدومینوپلاستی می تواند با عوارض و خطراتی همراه باشد؟
جراحی هایی که امروزه انجام می شود، به گونه ای طراحی شده اند که بیشترین میزان ایمنی را به همراه دارند. اما با این حال، احتمال بروز عوارض وجود دارد. قابل ذکر است که در هر بیهوشی عمومی احتمال خطر و آمبولی ریه در هر ابدومینوپلاستی وجود دارد ولی احتمال آن در صورت رعایت مسائل علمی و استفاده از امکانات بیمارستان مجهز ناچیز است. از قبیل:
·         عفونت زخم
·         احساس درد و ناراحتی در بخیه ها
·         هماتوم (تجمع خون در نواحی اطراف جراحی)
·         برجسته و مشخص بودن اسکارها
·         بی حس شدن اطراف ناحیه جراحی
·         لخته شدن خون
·         تهوع